DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Pozoruhodnosti čínské medicíny (2) - věčná problematika krční páteře

Leden 2010
Autor: Dalibor Lžičař
Zdroj: výpisky z přednášek Dušana Tomka, Stanislava Flandery,Jana Pletánka,MuDr.Radomíra Růžičky,Prof.MUDr. Ivana Dylevského DrSc. + poznatky z vlastní praxe.


  Krční páteř patří k nejčastějším projevům bolesti páteře a zádových svalů. Příčin bolesti krční páteře a ztuhlosti šíjových svalů je mnoho.Tímto syndromem trpí zejména lidé se sedavým zaměstnáním a v dnešní době dokonce i děti a mládež!
 Je třeba vzít na zřetel, že svaly krku z přední strany mají tendenci k ochabování, zatím co svaly krku na zadní straně mají zase tendenci ke zkracování.Vlivem této skutečnosti dochází postupem času k chronickému prohnutí páteře tj. vadnému držení těla.
 Nutno podotknout, že je zde řeč pouze o krční páteři,ale páteř je třeba brát jako celek a že za téměř všechny problémy s páteří vězí krční páteř, zejména obratle C2 a C3. Z toho plyne jedna důležitá věc a to, že je třeba posilovat svaly krku na přední straně a protahovat svaly na zadní straně.
 Z hlediska čínské medicíny je problematika spjata s určitými orgány. Nejčastěji je to močový měchýř, žlučník a tlusté střevo.Zablokovaná páteř způsobuje mnoho dalších zdravotních problémů, jako například bolesti hlavy až závratě(nedokrvení mozku), nedokrvení končetin, syndrom studených rukou a nohou, bolesti ramen, má nesmírný vliv na krevní tlak, problémy se zrakem a sluchem,ovlivňuje také štítnou žlázu a tím pádem látkovou výměnu a menzes u žen a v neposlední řadě jsem přesvědčen i o tom,že způsobuje bolest kyčlí.
 Sestavil jsem proto jistou posloupnost metod k odblokování krční páteře. Jedná se převážně o jemné techniky, protahování a jisté cviky ve spolupráci s klientem, žádné škubání krkem zvané chiropaxe, protože jsem přesvedčen ( až na pár vyjímek), že tato metoda problém ve finále ještě zhorší.

  K odblokování krční páteře používám jednak reflexní terapii a pulsovou diagnostiku, k tomu, abych zjistil příčinu, dále pak klasickou masáž sloužící k uvolnění ztuhlých svalů a jisté uvolňovací a protahovací techniky + akupresurní body. Celá terapie trvá cca 30 -40 min., probíhá v leže a v sedě a u většiny případů ještě předehřívám celou šíji rašelinovými obklady.
Na závěr používám auriculotherapii, což je ušní akupunkura,doporučuji cviky šité na míru a samozřejmě úpravu stravy. Terapii je třeba zopakovat minimálně 3krát do měsíce, ale to je už individuální.