Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vzpomínka na hvězdu zvanou Bruce Lee

autor : Dalibor Lžičař listopad 2009
zdroj : Legenda jménem Bruce Lee, Zdeněk Kurfürst, Nakladatelství Temple 2000,
          Bruce Lee - Bojovník, Jaroslav Polák, Metodické středisko bojových sportů - Praha 1990,
          Internet
 
27.listopadu 2009 uplynulo už 69 let od narození hvězdy bojových umění - Bruce Leeho, člověka, jenž celému světu otevřel bránu bojových umění.
Bruce Lee vlastním jménem Lee Jun Fan což znamená "jít zpět" nebo "vrátit se" se narodil v Chinese Hospital v San Francisku(USA) v roce Draka a v hodině Draka. Jeho otec Li hoi Chuen byl členem honkongské Čínské opery a matka Grace přišla do Honkongu ze Šanghaje, když jí bylo devatenáct.
Bruce byl v roce 1953 rodiči poslán do církevní školy La Salle College v Honkongu.Bruce byl velice obtížně zvládnutelné dítě, ale součastně chytré, měl problémy s kázní a byl vychovately považován za vzpurného, tvrdohlavého a líného, nakonec byl z koleje vyloučen za špatné známky a bitky.
Bruce byl v Honkongu členem jednoho z chlapeckých gangů, který se toulal ulicemi Kowloonu a vyhledával dobrodružství.
Ve věku 14 let Brucovi problémy vršily, každý den se totiž na ulici od okamžiku kdy vyšel z domu až po bránu školy setkával s množstvím těch, kteří s ním chtěli bojovat a vyřizovat si staré účty. Brucovy důvody pro trénink byly prozaičtější.Slyšel o škole kung-fu, jenž měla obrovskou reputaci a kde se učil styl zvaný wing chun. Učitelem této školy v Hongkongu byl velice uznávaný Sifu(mistr) Yip Man.
Yip Man ukázal Brucovi základy tréninku a Bruce byl polapen.
 
První filmovou roli si zahrál ve věku 3měsíců. Skutečnou první rolí byla účast ve filmu The Birth of Mankind, kde hrál ve svých šesti letech.Nikdy nezískal atraktivní roli, až ve svých 18 ti letech, tedy těsně před tím než odjel do Spojených států.
Kompletní Bruceho filmovou kariéru najdete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Bruce_Lee#Filmografie

V říjnu 1958 odjel do San Franciska. Bruce zde chtěl dokázat, že se o sebe dokáže postarat a začal s tím, co uměl nejlépe - s tancem. Začal dávat lekce cha-cha.V roce 1963 na podzim se Bruce seznámil se svojí budoucí ženou Lindou Emery.
V roce 1964 se Bruce rozhodl odejít do Oaklandu a spolu s Jamesem Lee otevřít novou školu. James byl o 12 let starší než Bruce a již předtím se částečně živil výukou bojových umění. Jeho specialitou bylo přerážení desek a cihel.
Po přestěhování do Los Angeles v roce 1966 zde Bruce otevřel svoji třetí školu.Někdy v této době se už Brucův systém boje stal už natolik známým, že se rozhodl dát mu jméno - Jeet Kune Do. Vysvětloval, že jeet znamená zastavit,nebo zadržet, kune pěst a do cesta, nebo také absolutní realita.
Poté se již Brucovi začala vyvíjet slibná filmová kariéra, jeho těžká práce přinášela ovoce.
20.července 1973 nečekaně zemřel.
Několik fotografií najdete ve fotogalerii.
Kompletní život Bruce Leeho si můžete přečíst v knize Legenda jménem Bruce Lee.
TOPlist