Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Moxování

Jedna legenda o moxování z japonské kroniky: V roce 1776 se do Eda(dnešní Tokio) na pozvání prvního ministra dostavil jeden z nejstarších lidí v Japonsku - rolník Mampe. Bylo mu tehdy 194 let.Ministr ho poprosil, aby prozradil tajemství tak vysokého věku. Stařec odpověděl: "Od svých předků jsem se naučil požehování - moxování, které používám celý život. Já i celá rodina provádíme moxování každý měsíc od prvního do osmého dne a to v bodě "San Li" na nohách (Moře jangů). Moje žena má teď 173 let, syn 153 a vnuk 105 let." Za osmačtyřicet let poté se Mampe znovu dostavil do Eda, aby se zúčastnil slavnosti zasvěcování nového mostu. Bylo mu 242 let, jeho ženě 221let, synovi 201 a vnukovi 153 let.

Tolik o moxování z jedné japonské kroniky.
Ponechme stranou otázku, zda je to pravda a jakým způsobem rolník zaznamenával svůj věk a řekněme si ve stručnosti co to vlastně to moxování je.

Jedná je o metodu pocházející z východu. Moxa znamená v překladu pálení bylin( japonský výraz "mo-kuša" - spálená bylina ) a nutno podotknout, že moxování je nedílnou součástí akupunktury (čínský výraz pro akupunkturu - Čen Ťou - což znamená kovem a ohněm). Paradox je, že u nás lékaři zabývající se a aplikující akupunkturu moxu často nepoužívají. V Číně užívají moxování zejména u dětí.Metoda je vysoce efektivní u spousty onemocnění, z akupunkturních technik nejvíce příjemná. Do těla proudí nejen teplo z moxy samotné, ale i v bylině obsažené éterické substance obsahující mimo jiné hořčinu thujen a éterický olej cineol, který ve vyšších dávkáv stimuluje dýchání, má pozitivní vliv na imunitní systém. Doplňuje energii ledvin, což je největší plus této terapie! Kouř z moxy ničí bakterie např. coli, stafylokoky aj.

Kdy je vhodné moxovat :

  • prakticky vždy, zejména proto, že čínská medicína klade velký důraz na prevenci!
  • potíže v bederní oblasti, neplodnost u žen i mužů
  • urogenitání systém, ženské i mužské problémy, reguluje menstruaci, zvyšuje libido
  • podporuje krvetvorbu, endokrinní systém
  • onemocnění pohybového aparátu, artrózy
  • onemocnění onkologická

 
Výběr akupunkturních bodů na moxování provádím na základě reflexní diagnostiky chodidel a pulsové diagnostiky.
Nejefektivnější je podle mého názoru moxovat v zimě.

Moxa má samozřejmě i kontraindikace a to při hořečnatých onemocněních, při jistých lokálních porušeních kůže, určité body jsou kontraindikovány v těhotenství a při zánětech.

TOPlist